Dr Frank Ursin ja dr Cristian Timmermann peavad loengu meditsiinist ja tehisintellektist

Esmaspäeval, 3. veebruaril kell 16.15 Tartu Ülikooli Delta õppehoones (Narva mnt 18-2048) toimubloeng meditsiinilisest tehisintellektist

Esinejateks on dr Frank Ursin ja dr Cristian Timmermann Saksamaalt. Dr Frank Ursin on Hannoveri Meditsiinikooli (MHH) meditsiinieetika, -ajaloo ja -filosoofia instituudi teadur. Dr Cristian Timmermann on Augsburgi Ülikooli eetika ja rahvatervise insituudi teadur. Eestis on nad seoses professor dr Theda Rehbockifilosoofia residentuuriga Susimetsa Philosophicumis. Tartu Ülikooli eetikakeskuse, filosoofia osakonna ja EestiTehisintellekti Tippkeskuse (EXAI) korraldatav loeng kannab pealkirja SelgitustasemedKuidas ületadameditsiinilise tehisintellekti epistemoloogilisi ja normatiivseid takistusi.

Loengu kokkuvõte

Tehisintellekti kasvav kasutuselevõtt meditsiinipraktikas esitab topeltväljakutse: parandada kliinilisi tulemusi, arvestades samas informeeritud nõusoleku epistemoloogilisi ja eetilisi nõudmisi. Pakume selgitavust välja mitte iseseisva printsiibina, vaid epistemoloogilise väärtusena, mis aitab seda lõhet ületada, rõhutades selle normatiivseid ja praktilisi nõudmisi meditsiinieetikas. Alustame nelja eraldiseisva selgitustaseme kirjeldamisega—avalikustamine, mõistetavus, tõlgendatavus ja seletatavus—igaüks suunatud konkreetsete epistemoloogiliste ja selgitavate takistuste lahendamiseks patsiendi-arsti-tehisintellekti dünaamikas. Tuginedes diagnostilistele tehisintellektirakendustele radioloogias, hindame, kuidas selgitavus võimaldab nii praktikutel kui ka patsientidel navigeerida täpsuse ja arusaadavuse vaheliste kompromisside vahel. Lisaks analüüsime kriitiliselt selgitavuse kontseptuaalset positsiooni biomeditsiinieetikas. Kaitseme reduktsionistlikku seisukohta, mille kohaselt selgitavus täidab instrumentaalset rolli selliste printsiipide nagu autonoomia ja mitte-kahjustamine toetamiseks, ning vaidleme vastu ekspansionistlikule seisukohale, mille järgi tuleks selgitavust hinnata biomeditsiinieetika viienda printsiibina.

Tegemist on ingliskeelse üritusega. Loengule järgneb vabas vormis arutelu kohvikus.

Üritus on osa Susimetsa Philosophicumi residentuuriprogrammist, mille raames tutvustavad residentuurisosalejad oma uurimisprojektide tulemusi. Ürituse korraldajad on Tartu Ülikooli eetikakeskus, filosoofia ja semiootika instituut ning Eesti tehisintellekti tippkeskus (EXAI). Loengut toetab Haridus- ja Teadusministeeriumi tippkeskuste grant TK213 (Eesti Tehisintellekti Tippkeskus (EXAI)).